IMG_7657

Ondrej Kandráč: Som presvedčený, že náš folklór je pre všetky deti, len im ho musíme vedieť podať

Rodina je pre neho synonymom radosti, pokoja, šťastia a zmyslu života. Lásku k slovenskému folklóru chce odovzdať aj najmenším deťom. Do partie tak pribral aj vlastnú mamu, ktorá má čo ponúknuť aj deťom pri televíznej obrazovke!

Vedeli ste, že muzikant Ondrej Kandráč je vyštudovaný učiteľ hudby, ale aj slovenského jazyka a literatúry? Keďže aj jeho rodičia žijú hudbou, bolo prirodzené, že lásku k muzike zdedil po nich. Ondrej Kandráč je výborným muzikantom a famóznym huslistom, no paradoxne, ako dieťa o husliach nechcel ani počuť. Oveľa viac ho lákal klavír. Napokon si husle, aj vďaka rodičom obľúbil tak, že trénoval každý deň, bez ohľadu na to, aké bolo počasie, či ročné obdobie.kan

Ondrej Kandráč Zdroj: Facebook Ondrej Kandráč

Dnes je z neho najznámejší a azda aj najaktívnejší propagátor slovenského folklóru, nie je to však len póza, on i jeho rodina manželka Erika a tri deti, syn Ondrej (14), dcérky Ema (11) a Mária (3), folklórom skutočne žijú. Ondrej sa rozhodol priniesť viac folklóru aj medzi menšie deti, aby nezabudli na nádherné slovenské ľudové pesničky. V spolupráci s detskou TV stanicou JOJKO vznikol nový seriál Babička, rozprávaj! Pre Najmama.sk Ondrej Kandráč priblížil, na čo sa môžu detičky, ale aj ich rodičia tešiť.

Kto prišiel s myšlienkou vytvoriť hudobný seriál pre deti s folklórnou tématikou?

Ide o nápad TV JOJ. Chceli sme priblížiť malým i veľkým naše slovenské tradície. Teší ma, že sa tak deje nenásilnou formou. Veľkú zásluhu na tom má autorka scenára pani Haraksinová. Uveriteľnosť tohto seriálu spočíva v tom, že tieto scénky nie sú nanútené. Vyplynú prirodzene z kontextu a je tam hlavne veľa vtipu, detských šarvátok a naťahovačiek.

V seriáli účinkuje celá vaša rodina aj mama Monika, ako sa cítila pred kamerami?

Zahrali sme si tam naozaj všetci a som rád, že moja úloha v tomto seriáli je postranná. Manželka sa smeje, že aspoň raz nehrám prvé husle. Moja mama – babička Monička je tá, ktorá vnúčatám porozpráva vždy niečo o našich slovenských zvykoch. Deti to celé vnímajú modernou – tabletovo-smartfónovou formou. Presne tak, ako je to aj v súčasnom rýchlom živote. Vyplynie z toho množstvo vtipných scénok. Myslím, že si to v seriáli všetci užívame.

Predstavíte nám, kto hrá na aký nástroj, kto spieva?

Babička Monička spieva, spolu s Emkou, Maruškou a mojou manželkou Erikou. My s Ondríkom máme na starosti orchester. Keď to dáte dokopy, vznikne slovenská verzia The Kelly Family v etno prevedení.

Aké máte na seriál ohlasy?

Veľmi pozitívne. Najviac sa z toho vytešujú deti a tak je to správne. Len pred chvíľou som sa vrátil z vianočného koncertu v Stropkove. Boli tam aj deti z miestnych škôl. Mnohé z nich sa ma pýtali práve na tento seriál. Chlapci na mňa žmurkali, že mám pozdraviť našu Emku, dievčatá zasa pozdravujú Ondríka.

Majú dnešní tínedžeri vôbec záujem o ľudovú hudbu a folklór celkove, keďže sú neustále obklopení sociálnymi sieťami a a TikTokom?

Majú, len im to treba vedieť podať. Dnešné deti a mládež sú presne také, aké majú byť. Dychtia po novotách, vedia sa nadchnúť, ak ich niečo zaujme. Na nás dospelých je, aby sme vedeli nájsť spôsob ako s nimi komunikovať. Sociálne siete sú obrovským fenoménom. Ak im dokážeme poskytnúť niečo hodnotné, potom ani tento tiktokovo, snepčetovo, instagramový typ komunikácie nemusí byť na škodu. Dôkazom sú aj videá z tohto seriálu, ktoré majú množstvo zhliadnutí.

A ako je to s vašimi deťmi? Baví ich ľudová hudba a kultúra?

Myslím, že áno. Aj tradičná hudba a kultúra sa môže podávať súčasným jazykom. Som rád, že sme našim deťom pootvorili pomyselné dvere do sveta hudby. Chcel by som, aby každé talentované dieťa a mladý človek sa mohli venovať tomu, k čomu majú vzťah. Ak je to hudba, je to o to krajšie. Aj preto som pred pár rokmi založil Nadáciu Ondreja Kandráča, ktorá podporuje deti zo sociálne znevýhodneného prostredia. Mojou prioritou je, aby sa venovali hudbe, umenia a robili tento svet lepším.

Vy skutočne žijete hudbou a slovenskými piesňami. Ktoré patria k vaším najobľúbenejším a nezunovali sa vám za tie roky, ani po stovke koncertov...?

Na folklórnych piesňach je úžasné to, že vždy vás niečo prekvapí, objavíte novú skladbu, napadne vám netradičný aranž a spojenie. Ani po rokoch koncertovania ma to neprestalo baviť. Keď s vami spieva plná hala, či amfiteáter, vtedy si poviete, že všetko, čo sa deje má zmysel. Sme radi, že naša hudba i produkcia je inšpiráciou pre mladé, začínajúce kapely. Raz budú na pódiu stáť namiesto nás a tak je to správne.

Ste stále na cestách, pendlujete medzi Košicami a Bratislavou. O čo ťažšie je nájsť si dostatok času na rodinu, porozprávať sa s deťmi... Ako to zvládate?

Nemám rád vyplakávanie. Každá práca má svoje plusy a mínusy. Asi nie som ideálnym otcom, som však milujúcim otcom. Vždy sa snažím využiť čas na chvíle s mojimi najbližšími. Je mi jasné, že treba žiť pre okamih, pretože ten sa už nikdy nevráti. Chcem, aby zážitky, ktoré nás spájajú v nás zostali navždy. Aby sme žili s pocitom, že máme jeden druhého, v dobrom aj v zlom ...(ako sa spieva v jednej z našich piesní).

Zdroj foto/IG: ondrej.kandrac_official Zdroj: Instagram

Aké piesne znejú u vás v domácnosti počas Vianoc, určite si spoločne aj zahráte, zaspievate...

Znejú koledy z našej produkcie, keďže playlist nastavujeme s mojou manželkou. A aj si zamuzicírujeme. Bez našich slovenských, ale aj východniarskych kolied by všetky tie vianočné darčeky a dobroty nechutili tak dobre.

Prezradíte nám, čo sa u vás podáva na Štedrú večeru?

Celú gastro stránku majú na starosti naše dievčatá. My s Ondríkom spoza nich sledujeme, ako bravúrne im to ide. Keďže variť a vypekať nevieme, na nás spočíva úloha degustátorov. A vedzte, že dokážeme zjesť naozaj všetko – od východniarskej „mišelinovskej“ pochúťky – bobaľkov, až po šalát, kapustnici, oblátky, med, ale hlavne rybu. S Ondríkom sme už niekoľko rokov rybári, tak sme povedali, že kapra domov donesieme my, vyzerá to však tak, že si preňho s Ondríkom budeme musieť odbehnúť do jedného z košických hypermarketov (Úsmev).

Seriál Babička, rozprávaj! si môžete pozrieť každý deň na TV JOJKO.